Kategorie
Uncategorized

Zasady prania kurtki puchowej

Jesień i zima zbliża się wielkimi krokami. Warto zatem zacząć się rozglądać za dobrą, ciepłą kurtką zimową i dobrze „zaopatrzyć” swoją szafę. To właśnie ona – oprócz dobrej pary butów – powinna być priorytetem podczas zbliżających się zakupów odzieżowych na zimę.
Nie bez powodu użyliśmy stwierdzenia „dobra” i „ciepła”. Za takie kurtki bowiem należy uznać popularne tzw. „kurtki puchowe”. Taka odzież wierzchnia to przyjaciel w najchłodniejsze dni, o którego trzeba należycie zadbać, by mógł służyć jak najdłużej. Jak prać kurtkę puchową?

Czym są kurtki puchowe?
Kurtki puchowe od wielu lat były i będą jednym z najmodniejszych typów odzieży wierzchniej „na zimę”. Cechują je bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, niezwykła lekkość czy wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Przyznacie nam rację, że często zastanawiamy się, jaką kurtkę wybrać: z puchem czy z pierzem? Czy jednak tak naprawdę wiemy, co różni te dwa rodzaje wypełnienia?
Czym jest pierze, a czym puch?
Naturalne wypełnienie kurtek to zazwyczaj pierze lub puch. Ewentualnie ich mieszanka. Pierze to pióra i pokrywający je w dolnej części puch. Puchem zaś możemy nazwać delikatne, drobne ptasie piórka o niewielkiej objętości i niemalże trójwymiarowej konstrukcji. Zarówno puch, jak i pierze mogą pochodzić z gęsi lub kaczek. Pobiera się je z okolic piersi i skrzydeł.
Co ciekawe, puch gęsi posiada lepsze właściwości izolacyjne, ale jest o wiele trudniej dostępny – a tym samym – o wiele droższy. Stąd też najbardziej rozpowszechnionym naturalnym wypełnieniem jest kacze pierze, zważywszy na jego relatywnie niską cenę.

Skąd wiadomo, czy dana kurtka posiada wypełnienie puchowe, czy ocieplinę z pierza? Otóż możecie to stwierdzić już podczas zakupów. Kurtka, w której zastosowano puchowe ocieplenie, będzie zawierała napis „down” na metce. Natomiast pierze oznaczane jest zaś jako „feathers”.
Puch naturalny
Pierze jest naturalną ociepliną znaną ludziom od tysięcy lat. Mimo ich upływu – nadal niedoścignioną, jeśli chodzi o właściwości ocieplające.
Pomimo wielu badań i powstawaniu coraz to większej ilości nowoczesnych włókien, nadal trudno jest stworzyć puch syntetyczny, który dorównywałby dobrej jakości puchowi naturalnemu (wyjątkiem jest najlepsza dostępna ocieplina na rynku – Primaloft One).
Puch naturalny jest także bardziej „pakowny” w porównaniu do syntetyków. Badania wskazują, iż każdy dobrej jakości puch naturalny zajmuje nie więcej niż 1/3 objętości sztucznego wypełnienia. Poza tym wyroby z wysokiej jakości puchu gęsiego – dzięki jego sprężystości – mogą być niemal dwukrotnie cieplejsze od syntetycznych odpowiedników.
Każdemu z nas pewnie nasuwa się pytanie: po co robić kurtki ze sztucznym wypełnieniem, skoro można używać szlachetnego surowca, jakim jest puch naturalny? Odpowiedź może być sprzeczna. Otóż puch naturalny ma jedną bardzo istotną zaletę oraz jedną poważną wadę. Zacznijmy od zalety. Kurtka z wypełnieniem naturalnym zaczyna „grzać” niemal natychmiast po jej nałożeniu. Inaczej sprawa wygląda ze sztuczną ociepliną. Wtedy to zanim zrobi nam się ciepło, musimy chwilę odczekać, aż kurtka „nagrzeje się” od naszego ciała, aby móc potem oddać nam wytworzone ciepło z powrotem.
A co z wadą? Jest nią – niestety – wysoka wrażliwość ocieplin naturalnych na wodę i powstawanie pleśni. Mocno nasiąknięty wodą puch bardzo szybko zaczyna tracić loft (puszystość), a w przypadku całkowitego przemoczenia, np. w trakcie całego dnia spędzonego na szlaku – traci go całkowicie. Jednakże nie ma co się martwić – aby kurtka znów odzyskała swoje właściwości wystarczy ją wysuszyć.
Musisz jednak wiedzieć, że może potrwać to nawet z parę dobrych godzin jak nie dni, co podczas zabaw na stoku może okazać się dużym utrudnieniem. Przed taką sytuacją można się jednak ustrzec. Podczas długotrwałego przebywania na deszczu i w trudnych warunkach pogodowych dobrym wyjściem z sytuacji byłby zakup kurtki puchowej z membraną klimatyczną, która zapewni wodoszczelność i ochroni puch przed namakaniem. Natomiast, w przypadku, gdy potrzebujesz kurtki tylko do użytkowania „samochód-praca-dom”, zakup tak specjalistycznej kurtki będzie – po prostu – zbędnym wydatkiem.
Puch syntetyczny
Sztuczny puch to nic innego jak poliestrowe włókna powleczone silikonem, które – notabene – posiadają właściwości bardzo zbliżone do puchu naturalnego. Znacznie przedłużają żywotność materiału. Są bardzo lekkie i dobrze utrzymują ciepło. Największym plusem sztucznego puchu jest jego znacznie większa odporność na przemakanie. Jego naturalny odpowiednik w stanie mokrym nie izoluje prawie w ogóle. Ponadto, puch syntetyczny jest antyalergiczny, całkowicie odporny na pleśń oraz o wiele prostszy w konserwacji. Innymi słowy, nie sprawia żadnych problemów w przypadku prania w pralce, jeśli – oczywiście – wypierzesz go zgodnie z instrukcjami zawartymi na metce.

Kurtka puchowa – jak wyprać?
Pranie kurtek puchowych ma ogromne znaczenie, gdyż od niego zależy także trwałość produktu. Nie tylko rodzaj wykorzystanego w produkcji materiału będzie świadczył o wytrzymałości produktu. Równie ważne – jak nie ważniejsze – jest odpowiednie użytkowanie, konserwacja i przechowywanie w sezonie ciepłym. Jeśli będziesz dbać o swoją kurtkę i przestrzegać zasad użytkowania może ona posłużyć Ci 2, a nawet 2,5 razy dłużej!

Oto podstawowe zasady:

  1. Pierz oddzielnie.
  2. Nie pierz ręcznie.
  3. Nie stosuj impregnatów.
  4. Nie czyść chemicznie i nie wybielaj.
  5. Nie namaczaj kurtki przed praniem.
  6. Nie dodawaj płynów zmiękczających.

Jak prać kurtkę puchową w pralce automatycznej:

  1. Pranie kurtki puchowej należy przeprowadzić w niskiej temperaturze (30°) przy użyciu małej ilości proszku (lub płynu do prania).
  2. Jak wyprać kurtkę puchową, by uniknąć zbijania się puchu? Dodaj do bębna 2-3 piłeczki do tenisa ziemnego. i jest dystrybuowany na cały świat?